*:•.مشق مهر.•:*
این وبلاگ به آدرسhttp://mashghemehr.blogfa.com انتقال یافته است و در آدرس جدید بروزرسانی می گردد 
نويسندگان
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

عید سعید نوروز از بزرگترین اعیاد ایرانیان است. مردم از چندین هفته مانده به شروع بهار با خانه تکانی و خرید عید به استقبال نوروز می روند.

 هیجانات مثبت بزرگترها، کودکان را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. در اینجا توجه به چند نکته که سبب می شود تعطیلات نوروز به خوبی سپری شود و با خاطرات شیرین برای شما و فرزندانتان همراه باشد، اشاره می کنیم:


 


1- بسیاری از کودکان مایلند در هنگام نظافت و خانه تکانی به پدران و مادران کمک کنند. والدین می توانند از این فرصت، بهترین استفاده را بکنند و وظایفی را در حد توانمندی کودک به او واگذار کنند. در این صورت هم حس مسؤولیت پذیری او تقویت می شود و هم در مدت چند روز خانه تکانی، کسل و بی حوصله نمی شود و با نق نق و غرغر، جلو کارهای خانه را نمی گیرد.
2- هنگام خرید نوروزی باید به نظر بچه ها احترام گذاشت. این تفکر که کودک قدرت تشخیص درست ندارد، همیشه درست نیست. والدین می توانند در هنگام خرید وسایل لازم برای فرزندشان نظر او را جویا شوند و کمک کنند تا انتخاب درستی داشته باشد.


3- والدین تا حدامکان، برنامه های معمول زندگی مانند زمان خواب و استراحت، غذاخوردن، استحمام را در تعطیلات حفظ کنند. کودکانی که در نوروز، شبها تا دیروقت بیدار می مانند و برای جبران این کمبود، صبح ها تا نزدیک ظهر می خوابند، پس از تعطیلات و بازشدن مدارس دچار مشکلات زیادی برای ترک این عادت نادرست می شوند؛ همچنین پرخوری های نامناسب کودکان که آنها را دچار مشکلات گوارشی می کند، باید کنترل شود.


4- کودک در زمان تعطیلات، علاوه بربازی و تفریح، باید زمانی را نیز برای انجام تکالیف درسی اختصاص دهد. زمان های طولانی تماشای تلویزیون و بازی های رایانه ای و دورماندن از مطالعه، سبب افت شدید در یادگیری کودک هنگام بازشدن مدارس می شود. کودکی که در مدت 2 تا 3 هفته هیچ تکلیف درسی و مطالعه ای انجام نداده، حضور در مدرسه برایش سخت می شود. بعضی از دانش آموزان نیز انجام تکالیف را به دو سه روز آخر موکول می کنند. انجام همه تکالیف در چند روز هیچ نقش آموزشی و یادگیری برای کودک به همراه ندارد، البته مشاهده شده که برخی از والدین نیز سختگیری ها و مقررات خاصی را برای انجام تکالیف کودک در این مدت وضع می کنند! طوری که کودک بسیاری از ساعات روز را ناچار به انجام تکالیف است و زمان کمی برای بازی، تفریح و تماشای برنامه های متنوع نوروز دارد. توصیه می شود، پدر و مادران اعتدال را رعایت کنند.


5- شرکت در مهمانی های طولانی گاه برای بچه ها جالب نیست. همانطور که بزرگترها با هم بودن را دوست دارند کودکان هم تمایل دارند با هم سن و سالان بازی کنند. اگر زمان طولانی را برای شرکت در مهمانی هایی که هیچ جذابیتی برای فرزندتان ندارد بگذرانید، ممکن است خسته و عصبی شود و شروع به نق نق و غر غر کند. بهتر است زمان چنین شب نشینی هایی را کوتاه کنید و در صورت حضور در چنین مجالسی، وسایل سرگرمی یا چند اسباب بازی برای او همراه داشته باشید.


6- بعضی خانواده ها در نوروز به مسافرت می روند. والدین باید وسایل کودک شامل پوشاک، وسایل سرگرمی، اسباب بازی، داروهای احتمالی مورد نیاز کودک و مواد خوراکی و آشامیدنی به اندازه کافی همراه داشته باشند. بسیاری از کودکان از مسافت های طولانی نشسته در ماشین خسته می شوند و گاه شروع به نق زدن و بهانه گیری می کنند. توقف های کوتاه در مسیر راه می تواند خستگی کودک را برطرف کند و موجب تجدید قوا و آرامش بزرگترها شود. اگر بچه ها در مدت سفر با هم جر بحث و دعوا می کنند، بهتر است آنها را جدا از هم نشاند. استفاده از نوار موسیقی که کودک دوست دارد می تواند برای مدت زمانی، او را در خودرو آرام کند.
7- حضور مهمان در خانه، گاهی برای والدین با نگرانی هایی همراه است. آنها نگرانند مبادا فرزندشان رفتار نادرست و دور از ادب در حضور مهمان انجام بدهد یا اسباب بازی هایش را به بچه های مهمان ندهد و یا نظم مجلس را بر هم بزند؛ برای رفع این نگرانی ها بهتر است، قبل از آمدن مهمان ها موقعیت را برای کودک توضیح دهید، سرگرمی هایی را در هنگام پذیرایی شما از مهمانان برای او فراهم کنید تا حوصله اش سر نرود و یکی از والدین، توجه و نظارت بیشتری را هنگام حضورمهمان به کودک داشته باشد. از او بخواهید بعضی از اسباب بازی هایی را که حساسیت خاصی نسبت به آن دارد به کودکان مهمان تعارف کند و بهتر است، این کار از سوی خود کودک باشد.

این وبلاگ درآدرس http://mashghemehr.blogfa.com  به روز رسانی می گردد

[ ۱۳٩٠/۱٢/٢۸ ] [ ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ ] [ جوادی منش ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

مهربانی نقش هر نقاش نیست هر که نقشی را کشید نقاش نیست نقش را نقاش معنا میدهد مهربانی نقش یار است حیف که یار نقاش نیست ****************************** دانی نازنینم ،می توانی ، راحت اسرار سعادت را بدانی رمز خوشبختی انسان نیست جز این، مهربانی ، مهربانی ، مهربانی ***************************** کاش میشد بر جدایی خشم کرد، شاخه های نسترن را با تواضع پخش کرد، کاش میشد خانه ای از مهر ساخت، مهربانی را در آن سرمشق کرد ****************************** یادمان باشد از امروز جفایی نکنیم، یا که در خویش شکستیم صدایی نکنیم، یادمان باشد اگر خاطرمان تنها ماند، طلب عشق به هر بی سروپایی نکنیم، مهربانی صفت بارز عشاق خداست، یادمان باشد از این کار ابایی نکنیم.
امکانات وب
نماز از آینه تصویر
 زنگ انشا
 تلالوء اندیشه
مشهد شهربهشت


كد لوگوي ماجاوا اسكریپت