*:•.مشق مهر.•:*
این وبلاگ به آدرسhttp://mashghemehr.blogfa.com انتقال یافته است و در آدرس جدید بروزرسانی می گردد 
نويسندگان
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

با هیجان و اشتیاق روبه روی مانیتور می نشینند و آنچنان در بازی غرق میشوند که کاملا از اطراف و اطرافیان خود فاصله میگیرند.

بازی کنندگان برای عبور به مراحل بالاتر هرچه را که از دستشان بر میاید، انجام می دهند و طبق آمارهای منتشر شده، یکی از مهمترین جستجوها در اینترنت درباره تقلب در بازیهای کامپیوتری است.


 

 نوجوانان عموما رمز عبور به مراحل بالاتر را از دوستان خود میگیرند یا حتی آنها را معامله میکنند. عبور از موانع و رسیدن به مراحل بالاتر، بازیکننده را هیجانزده میکند و شکست در آن او را مضطرب میسازد. یکی از محققان آمریکایی به نام پل اینیچ در سال 1999 در تحقیقی نتیجه گرفت که اندازه ضربان قلب و ترشح هورمونها در حین بازیهای رایانهای افزایش مییابند و کسانی که به بازی نگاه میکنند و حتی در آن شرکت هم نمیکنند، فشارهای عصبی زیادی را متحمل میشوند. بازیهای رایانهای همچون ورزشهای پراسترس بر جسم افراد هم مؤثرند و بر متابولیسم افراد تغییراتی ایجاد میکنند.

این نوشتار به اختصار به بعضی از آفات بازیهای رایانهای آن اشارهای خواهد داشت.

خشونت

بازیهای رایانه ای خشونت را رواج میدهند. اگرچه بازیهای اولیه رایانهای بیشتر جنگهای فضایی بودند، اما امروزه سلاحهای طراحی شده در بازیها، مرگبارتر و بیرحمانهتر عمل میکنند و عبور به مراحل بالاتر، هر روز سختتر میشوند. یک بازیکننده از ابتدای بازی باید بکشد، آن هم بیترحم تا بتواند به مراحل بعدی برود. کشتن، مهمترین و اولین راه کسب امتیاز در غالب بازیهای کامپیوتری است.

صداگذاری پیچیده و خشن بر روی این بازیهای خشونتبار از دهشتناکی و قبح قضیه میکاهند و موجب تغییراتی در روح و روان کاربران میشود. دیدن صحنههای بسیار خشن و خون، اثر اجتنابناپذیر خود را بر نوجوانانی که از این مراحل میگذرند، خواهد داشت.

اعتیاد

وابستگی و اعتیاد به بازیهای کامپیوتری مسأله دیگری است. اگرچه این نوع از اعتیاد ظاهراً اعتیاد دارویی یا مواد مخدر نیست، اما آثار سوء خود را دارد. محققی از سوئد به نام آندرس سندبرگ در مقاله کوتاهی درباره اثرات فرهنگی تکنولوژیهای نوظهور نوشته است که باید به این سؤال پاسخ داد که ایا وابستگی به بازیها اگر به وجود بیاید، الزاما بد است یا نه؟

او اشاره میکند که اگر ضرر بازیها بیشتر از سودش باشد چه مشکلاتی پیش میاید. او معتقد است که به همه فعالیتهای انسانی میتوانند اعتیادآور باشند، مانند خرید، تماشای تلویزیون و حتی مصرف غذاهای با ارزش غذایی کم و آماده. اما نکته مهم این است که اعتیاد به نوعی موجب سلب مسئولیت از فرد میشود. اگرچه بازیهای رایانهای دریچهای به دنیای اطلاعات و ایجاد خلاقیت و حداقل، آشنایی با زبان انگلیسی هستند اما در صورت بروز اعتیاد، ضررهای بسیاری دارند. از جمله دوری از اجتماع، باور الگوهای غیر واقعی، فعالیتهای ضد اجتماعی از عوارض وابستگی به این بازیها هستند.

الگوهای خیالی

الگوهای خیالی مشکل و آفت دیگر الگوپذیری کودکان و نوجوانان است. الگوها، طرز تفکر فردای این افراد را پیریزی میکنند. ظاهر و منش این الگوها، جایگزین الگوهای قرآنی میشود و ایندهای تار را برای شخصی رقم میزند.

مردان این بازیها اگرچه قوی، جنگنده و با ویژگیهای برجسته مردانهاند، اما اغلب مغز و دل ندارند و شدیداً بیمایه و حتی گاهی مضحکاند. زنان این بازیها یا بسیار کمرنگ و بیتأثیرند یا اگر زنان، قهرمان داستان بودند، استفاده ابزاری از ایشان شده است.

ایران و چالشی نو

متأسفانه کشور ما از آن دسته از کشورهایی است که بازیهای مذهبی بسیار ضعیفی عرضه کرده که کیفیت جلب نظر و توجه بازیکنندگان را ندارد و تا زمانی که این ضعف جبران نشود، نمیتوان توقع داشت که در محدودههای آموزشی مورد نظر سیاستگزاران، موفق باشیم یا حداقل از آفات جبرانناپذیر آن اجتناب کنیم. شاید توجه به این مقوله همان قدر مهم باشد که انتشار کتابهای درسی مهماند. این که این بازیها، آموزگاران اجتماعی و فرهنگی آنهایی هستند که از آنها استفاده میکنند، غیر قابل انکار است و باید به این مقوله به عنوان یک امر حساس و دقیق نگاه کرد، چون، فردا بسیار دیر است.

حال پدر و مادر عزیز، اگر مسئولان در وظیفه خود سستی میکنند، شما خود به بایستههای تربیتی یک فرزند قرآنی جامه عمل بپوشانید. اگر میخواهید فرزندی قرآنی داشته باشید، تربیت آنها را به دست بازیها نسپارید.

این وبلاگ درآدرس http://mashghemehr.blogfa.com  به روز رسانی می گردد

[ ۱۳٩۱/۱/٢٧ ] [ ٧:٤۸ ‎ب.ظ ] [ جوادی منش ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

مهربانی نقش هر نقاش نیست هر که نقشی را کشید نقاش نیست نقش را نقاش معنا میدهد مهربانی نقش یار است حیف که یار نقاش نیست ****************************** دانی نازنینم ،می توانی ، راحت اسرار سعادت را بدانی رمز خوشبختی انسان نیست جز این، مهربانی ، مهربانی ، مهربانی ***************************** کاش میشد بر جدایی خشم کرد، شاخه های نسترن را با تواضع پخش کرد، کاش میشد خانه ای از مهر ساخت، مهربانی را در آن سرمشق کرد ****************************** یادمان باشد از امروز جفایی نکنیم، یا که در خویش شکستیم صدایی نکنیم، یادمان باشد اگر خاطرمان تنها ماند، طلب عشق به هر بی سروپایی نکنیم، مهربانی صفت بارز عشاق خداست، یادمان باشد از این کار ابایی نکنیم.
امکانات وب
نماز از آینه تصویر
 زنگ انشا
 تلالوء اندیشه
مشهد شهربهشت


كد لوگوي ماجاوا اسكریپت