*:•.مشق مهر.•:*
این وبلاگ به آدرسhttp://mashghemehr.blogfa.com انتقال یافته است و در آدرس جدید بروزرسانی می گردد 
نويسندگان
لینک دوستان
پيوندهای روزانه

پیشرفت سریع زندگی صنعتی باعث شده تا بین نسل جوان با والدین و بزرگ ترهای خانواده اختلافاتی ایجاد شده و به عبارتی شکاف بین نسل ها به وجود می آید اما چرا باید در برخی اوقات این فاصله ها آنقدر زیاد باشد که زمینه بروز ناهنجاری های متعدددی را در کانون خانواده بین والدین و فرزندان پدید آورد ؟

 

 قدم اول : شخصیت فرزند خود را بشناسید  

اگر چه شکل گیری شخصیت فرزند در دستان والدین است اما به هر حال محیط بیرون، حال مدرسه باشد یا محیط های دوستانه نقش مهمی را در شکل گیری ابعاد شخصیتی فرزندتان دارد .از این رو سعی کنید این شخصیت را تا حد زیادی واکاوی کنید. حساسیت های فرزندتان را بشناسید و برای آنها احترام قائل شوید به دوستان فرزندتان احترام بگذارید، آنها را جدی بگیرید و این موضوع را همیشه مدنظر قرار دهید. همچنین برای تفریح و اوقات فراغت نظر وی را جویا شوید و وی را تا جایی که مسیرش منحرف نشده آزاد بگذارید .

 قدم دوم : از موضع بالا با وی سخن نگویید

 یکی از مهمترین نکات در شکل گیری رابطه ای دوستانه با فرزند این است که همیشه از موضع پدرانه با وی سخن نگویید و همیشه آمرانه با وی برخورد نکنید. مگر می شود به فرزندتان دستور بدهید و در عوض از وی بخواهید همچون یک دوست با شما صمیمی باشد ؟ سعی کنید در کنار موضع یک پدر یا مادر در برخی اوقات با وی نرم تر و صمیمی تر برخورد کنید اگر با موضوعی موافق نیستید او را به جای نهی کردن راهنمایی کنید و همیشه این اصل را به جای دستور دادن و امر و نهی کردن انتخاب کنید و در اولویت قرار دهید .

 قدم سوم : امین و راز دار وی باشید
 همیشه رازدار فرزندتان باشید و اگر هم موضوعی را می خواهید به همسر خود بگویید سعی کنید مورد را کاملا در خفا مطرح کرده و طوری وانمود کنید که واقعا به کسی نگفته اید. رازداری و اعتماد سازی از مهم ترین ارکان صمیمیت با فرزند است چرا که برای او اولین نکته در داشتن یک رابطه صمیمی با شما این است که در وهله اول بتواند شما را همچون دوستی صادق و رازدار بپندارد و این موضوع همان هنر جلب اعتماد سازی شماست و نه چیز دیگر .
 
قدم چهارم : ارتباط مناسب با او داشته باشید
 

با فرزندتان ارتباط کلامی مناسب و بجایی داشته باشید، به آن معنا که با رعایت جایگاه شما به عنوان پدر یا مادر سعی کنید با فرزندتان حداقل دقایقی از شبانه روز را در خلوت با هم صحبت کنید و از نقطه نظرات هم با خبر شوید سعی کنید در این محاورات از مشکلات و دغدغه های احتمالی فرزندتان با خبر شوید و برای آنها حتما راه حلی بیابید و به راحتی از کنار آنها نگذرید سعی کنید قبل از این که فرزندتان از شما درخواست کمک کند خودتان به کمک وی بروید و نگذارید هرگز برای رفع مشکلش به غریبه ها رو بزند حتی اگر دوست وی باشد شناسایی این موقعیت ها تنها در صورتی امکان پذیر است که شما رابطه کلامی مناسبی را فرزندتان داشته باشید .

 قدم پنجم : از خودخواهی و خود رایی پرهیز کنید
 

داشتن رابطه ای صمیمی با فرزند با خود رایی و خودخواهی جور در نمی آید و هرگز در کنار هم قرار نمی گیرند . این به آن معناست که امکان ندارد شما فردی خود رای و خود خواه در تصمیم گیری ها باشید و در کنار آن رابطه ای خوب و مناسب با خانواده داشته باشید حتی اگر تصمیم شما درست و صحیح است اما در اکثر اوقات اصل مشورت با اعضای خانواده را فراموش نکنید مخصوصا اگر تصمیم مورد نظر در خصوص فرزندتان باشد حتما به نظر وی گوش کنید و اگر هم با آن موافق نیستید اما به هر حال به آن احترام گذاشته و سعی کنید با گفتمان آن را حل کنید .

 قدم ششم : از هر نوع مقایسه بپرهیزید
 

هرگز به عنوان یک پدر یا مادر فرزندتان را با دیگر بچه ها مقایسه نکنید این موضوع برای آنها بسیار دردناک و آزار دهنده می باشد فرزندتان را آن گونه که هست بپذیرید البته این به آن معنا نیست که مشوق او باشید بلکه سعی کنید در همه حال زمینه رشد و تعالی وی را مهیا کنید اما مقایسه وی با همسن و سالانش کار بسیار غلط و مردودی است و صمیمیت بین شما را از بین می برد .

 

این وبلاگ درآدرس http://mashghemehr.blogfa.com  به روز رسانی می گردد

[ ۱۳٩۱/٢/۳ ] [ ۱۱:۱٠ ‎ب.ظ ] [ جوادی منش ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

مهربانی نقش هر نقاش نیست هر که نقشی را کشید نقاش نیست نقش را نقاش معنا میدهد مهربانی نقش یار است حیف که یار نقاش نیست ****************************** دانی نازنینم ،می توانی ، راحت اسرار سعادت را بدانی رمز خوشبختی انسان نیست جز این، مهربانی ، مهربانی ، مهربانی ***************************** کاش میشد بر جدایی خشم کرد، شاخه های نسترن را با تواضع پخش کرد، کاش میشد خانه ای از مهر ساخت، مهربانی را در آن سرمشق کرد ****************************** یادمان باشد از امروز جفایی نکنیم، یا که در خویش شکستیم صدایی نکنیم، یادمان باشد اگر خاطرمان تنها ماند، طلب عشق به هر بی سروپایی نکنیم، مهربانی صفت بارز عشاق خداست، یادمان باشد از این کار ابایی نکنیم.
امکانات وب
نماز از آینه تصویر
 زنگ انشا
 تلالوء اندیشه
مشهد شهربهشت


كد لوگوي ماجاوا اسكریپت