کلاس اول

سخنی با والدین کلاس اوّلی ها

 

 با سلام ، والدین گرامی موارد  ذیل جهت موفقیت فرزند دلبندتان تقدیم می گردد :

 

 1- حضور در مدرسه ، برقراری ارتباط نزدیک با کارکنان مدرسه و تماس تلفنی با معلّم فرزندتان را مدّ نظر داشته باشید .

2- از تدریس کتاب های درسی ، قبل از تدریس و بعد از تدریس معلّم ، خوداری فرمائید تا فرزندتان در فرایند یاد گیری دچار تعارض نشوند .

3- از نوشتن تمرینات و تکالیف، به عنوان کمک به فرزندتان ، به طور جدی خودداری نموده و فقط نقش راهنما را ایفا فرمایید .

4- اجازه بدهید فرزنددلبندتان فکر کند ، بنویسد ، پاک کند ، اشتباهاتش را کشف و اصلاح کند تا سر انجام یاد بگیرد تا ازاین طریق عضلات دست او تقویت شده ، آمادگی کافی برای نوشتن در آینده را کسب کند.

5-  به چپ دست بودن فرزندتان و نیز نمره ی بیست گرفتن حساسیت نشان ندهید ! .

6- موقع خرید وسایل مدرسه و لوازم تحریر سعی شود وسایل ساده را انتخاب فرموده تا در کلاس برای فراگیران دل مشغولی ایجاد نشود.

7- در جلد گیری کتاب ها و دفاتر سعی شود از پلاستیک های ساده و سفید استفاده گردد تا نام دانش آموز و روی جلد کتاب ها و دفاتر برای فرزند کلاس اولّی تان کاملا قابل مشاهده باشد .    

8- خود کار، ما‍‍ژیک ، مداد فشنگی ، مداد فشاری و مداد شمعی ، به هیچ وجه در کلاس اوّل  کاربرد ندارند ، زیرا مشکل پاک کردن ، بد خطّی ، تقویت نشدن عضلات دست و زود خسته شدن در آینده و نیز از بین رفتن دفاتر و کتاب ها را در پی دارند . شایسته است در کلاس اوّل فقط و فقط از مداد های معمولی HB   و در درس های نقّاشی و تمرینات ریاضی نیز از مدادهای رنگی معمولی استفاده شود.

9- نام و نام خانوادگی فرزندتان را روی یک تکه کاغذ نوشته و آن را با نوار چسب بر روی     کلیه ی وسایل او اعم از کتابها ، دفتر ها ، مداد ها ، مداد پاک کن ، مداد تراش ، جا مدادی و..... بچسبانید .

10-  لطفا به وقت خواب فرزندتان بیش تر اهمیت بدهید . بهتراست فرزندتان اوّل شب بخوابد و صبح ها یک ساعت قبل از رفتن به مدرسه بیدار شود . مقدار خواب برای دانش آموزان کلاس اوّل ابتدایی ،حداقل هشت ساعت است.

11-  فرزندتان را به خوردن صبحانه عادت دهید . هم چنین مقداری خوراکی از قبیل نان و پنیر، گردو ، خرمایا کشمش به همراه داشته باشد و او را از خوردن تنقلاتی مثل پفک، چیپس ، لواشک و مانند آن ها منع فرمایید .

12-  فرزندتان را عادت دهید که در اوّل هر شب ، با توجّه به برنامه ی هفتگی و روزانه ی کلاس ، وسایلش را جمع و جور کند و بدین ترتیب فردی منظم ، وظیفه شناس و منضبط بار آید.

13-  کلیه ی اوراق امتحانی ، آزمون ها و دفاتری را که تمام می شوند ، در داخل یک کیسه ی پلاستیکی یا یک پوشه بایگانی کنید و هر ماه پیشرفت فرزندتان را فقط با خودش بسنجید و مقایسه فرمایید .

14-  هیچ گاه توانایی و دانایی فرزنددلبندتان را با همسالان و همکلاسی هایش مقایسه نکنید ، زیرا تفاوت های فردی وجود دارد .

15-  در مناطق دو زبانه سعی کنید با فرزندتان در خانه فارسی صحبت کنید تا در خواندن کتابهای فارسی (بخوانیم و بنویسیم ) و  در درک مفاهیم درسی ، جمله سازی ، دیکته نویسی و .......دچار مشکل نشوند.

16-  اوقات فراغت فرزندتان را طوری برنامه ریزی کنید که از برنامه ی کودک و نوجوان تلویزیون بهره مند شود ، مشروط بر آن که آن چه را می بیند و درک می کند به زبان فارسی          (در مناطق دوزبانه ) برای شما والدین محترم بازگو کند و مورد تشویق قرار گیرد و بدین ترتیب     حافظه ی شنیداری ، قدرت تمرکز و اعتماد به نفس او تقویت می شود .

17-  فرزندتان را عادت دهید که هر روز نیم ساعت قبل از رفتن به مدرسه به دستشویی برود ، زیرا در مدرسه ممکن است با دردسرهایی روبرو شود که بر بهداشت  فردی و اجتماعی و تحصیل او اثر منفی به جای گذارد .

18-   به فرزندتان از همین کلاس اوّل مسئولیت بدهید .

برای مثال : ناخن هایش را بگیرد ،‌ کفشهایش را در جا کفشی قرار دهد و آن ها را واکس بزند ، موهایش را شانه کند ، مرتباً مسواک بزند ، رخت خواب و لباسهایش را مرتّب کند  ، جوراب هایش را بشوید ، درِ اتاق ، کلاس و یخچال را ببندد ، در انجام برخی کارهای خانه همکاری کند و در قبال کارهای محوله احساس مسئولیت کند .

بدین ترتیب فرزند شما احساس خود ارزشمندی کرده ، فردی کارآمد و مفید بار خواهد آمد .

19-  در طول سال تحصیلی از روش تدریس معلّمِ فرزندتان آگاه باشید  و در تمرین و تکرار درسها، به منظور تثبیت یادگیری عمیق و معنی دار ، راهنمای فرزندتان باشید ، نه ! معلّم یار . 

20-  فرزندتان را به خواندن کتابهای غیر درسی و کمک آموزشی مرتبط در گروه سنی و پایه تحصیلی خودش تشویق فرمایید

/ 0 نظر / 18 بازدید