معایب و محاسن استفاده از تلفن همراه در کودکان

 تلفن های همراه امروزه به بخش جدایی ناپذیری از زندگی نه تنها افرادبالغ و بلکه کودکان نیز تبدیل شده است. بر اساس آمار موجود چیزی نزدیک به 22 درصد کودکان 6 تا 9 سال ، 60 درصد کودکان 10 تا 14 ساله و 84 درصدکودکان 15 تا 18 ساله در آمریکا دارای تلفن همراه هستند. بر همین اساس آمارکودکان 8 تا 12 ساله که از تلفن همراه استفاده می کنند نیز افزایش پیداخواهد کرد.

 

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، با توجه به استفاده روزافزون از تلفن های همراه در بین کودکان و نوجوانان، بر آن شدیم تا شما رابا یک سری از مسائل در مورد این وسیله ارتباطی آشنا کنیم.

 زیبا وب www.zibaweb.com

استفاده از تلفن همراه در شرایط اضطراری

 

بدون شک یکی از بهترین فواید تلفن همراه برای کودکان و نوجوان قابلیتاستفاده از تلفن همراه در شرایط اضطراری است. در شرایطی مثل دور بودن ازخانه برای مدتی طولانی ، بیرون رفتن به همراه دوستان و یا سایر شرایط میتوان از تلفن همراه استفاده کرد.

 

مشکلات حاصل از استفاده تلفن همراه 

 

مشکلات روحی:

 

بر اساس مطالعات جدید انجام شده استفاده از تلفن همراه می توانداعتیاد آور باشد.همچین ارتباطی مستقیم بین میزان استفاده از تلفن همراه واحساس افسردگی وجود دارد. بیشتر کودکان و نوجوانانی که در زمان حال دچارافسردگی هستند از تلفن همراه به مقدار زیادی استفاده می کنند.

 

ضعف بینایی:

 

همانند کاربران کامپیوتر ، کاربران تلفن همراه که زمان زیادی را صرففرستادن پیامک کرده و مجبورند برای دیدن عبارت بر روی صفحه و یا صفحه کلیدبه چشم خود فشار بیاورند و این امر به ضعیف شدن چشم ها منجر می شود.

 

پخش باکتری ها:

 

با توجه به این که ما برای صحبت با تلفن همراه آن را به دهان خودنزدیک می کنیم و بسیاری از اوقات در زمانی که تلفن همراه در نزدیکی ماستعطسه یا سرفه می کنیم. این مسئله موجب می شود تا تلفن همراه به نوعی وسیلهآلوده تبدیل شود که به راحتی می تواند آلودگی را انتقال بدهد.

 

تومور مغزی و کاهش اسپرم:

 

بر اساس برخی تحقیقات انجام شده اشعه های الکترومغناطیسی موجود درتلفن های همراه باعث تشکیل تومورهای مغزی و کاهش اسپرم در مردان می شود. البته در تمامی تحقیقات انجام شده این نظریه تایید نشده است.

کم خوابی: بسیاری از کاربران نوجوان تلفن های همراه در میانه شب بهخاطر دریافت کردن یک پیامک یا پاسخ به تماس از خواب بر می خیزند و اغلبدچار کم خوابی شده و در روز بعد خسته هستند.

 

وابستگی به تلفن همراه:

 

در یک تحقیق انجام شده در آمریکا ، 37 درصد نوجوان کاربر تلفن همراهگفته اند که بدون تلفن همراه قادر به ادامه زندگی نیستند. همچنین مشخص شدهاست که بسیاری از نوجوانان ترجیح می دهند با دوستان خود از طریق تلفن رابطهداشته و کمتر همدیگر را ملاقات کنند.

 

دروغگویی:

 

همچنین مشخص شده است که چیزی نزدیک به 39 درصد از کاربران بین 18 تا 29 ساله در زمانی که از تلفن همراه استفاده می کنند در مورد مکان حضور خوددروغ می گویند.

 

هزینه ها:

 

بسیاری والدین در زمانی که صورت حساب تلفن همراه فرزندان خود را میبینند شوکه می شوند. استفاده از سرویس های مختلف ، مثل پیامهای صوتی وتصویری و همچنین اینترنت می تواند هزینه سنگینی را بر خانواده تحمیل کند.

 

توصیه هایی به والدین:

با فرزند خود در مورد استفاده صحیح از تلفن همراه و این که چگونه وکجا باید از آن استفاده کند صحبت کنید. به او آموزش دهید که کی ، کجا وچطور از تلفن همراه خود استفاده کند. در مورد استفاده از تلفن همراه هشدار وتاثیرات بد آن به کودک خود هشدار دهید .سعی کنید به او توضیح دهید که درصورتی که بیش از حد از تلفن همراه استفاده کند بایستی هزینه های آن را ازپول توجیبی خود بپردازد

بازنشر :  زیبا وب www.zibaweb.com

/ 0 نظر / 15 بازدید