تماشای زیاد تلویزیون

 وقتی برنامه ریزی برای اوقات فراغت فرزندان، متناسب با نیازهای روحی و جسمی آنها صورت نمی گیرد، کودکان و نوجوانان تصور می کنند که بیشتر وقت شان را باید برای تماشای تلویزیون و بازی های کامپیوتری که بیشترشان هم خشونت آمیزند، صرف کنند؛ در حالی که ضایعه ناشی از تماشای کارتون ها یا انجام بازی های خشن، کمتر از خشونت های اجتماعی نیست.

 علت گرایش کودکان و نوجوانان به بازی های کامپیوتری یا کارتون های خشن، ارضا شدن حس هیجان و رقابت خواهی است که در قالب این نوع برنامه ها نهفته است و از نیازهای روحی این مقاطع سنی محسوب می شود.
 

 ● کودک هیجان می خواهد

 

روان شناسان تاکید می کنند این درست است که بچه های امروز با توجه به آپارتمان نشینی بیش از پیش به فعالیت های ورزشی نیاز دارند، چراکه ورزش غیر از آن که نوعی فعالیت بدنی، اجتماعی و گروهی محسوب می شود، نوعی بازی هم به حساب می آید و می تواند به حس هیجان خواهی و رقابت پذیری کودک هم پاسخ بدهد. حال این بازی ها می تواند جنبه جسمی داشته باشد یا به تقویت قوای فکری یا تخیل کودک کمک کند.

 کاهش زمانی که بچه ها جلوی کامپیوتر یا تلویزیون می گذرانند به همت و تلاش والدین برای برنامه ریزی فعالیت ها یا بازی هایی در خارج از خانه باز می گردد که درآنها رقابت و هیجان وجود داشته باشد. موسیقی و کارهای هنری دیگر اگر رنگ و بوی رقابت به خود بگیرد، می تواند به بسیاری از نیازهای هیجانی کودک و نوجوان پاسخ بدهد.

 ● والدین مقصرند
 

این پدرها و مادرها هستند که نمی خواهند برای فعالیت های رقابتی کودکان خارج از منزل برنامه ریزی کنند. والدین ترجیح می دهند که فرزندشان را به تماشای کارتون یا انجام بازی کامپیوتری در خانه ترغیب کنند، زیرا خودشان هم از داشتن برنامه های پرتحرک و همراه با فعالیت های جسمی طفره می روند؛ کودک هم با تماشای برنامه های خشن به هیجانات درونی اش پاسخ می دهد.

 بی جهت نیست که روان شناسان هشدار می دهند که صرف زمان طولانی پای تلویزیون یا کامپیوتر، فعالیت کودکان را محدود کرده و سلامت جسمی شان را به خطر می اندازد. از سوی دیگر تلویزیون ارتباط افراد خانواده را کم کرده و روابط سازنده و لازم والدین با کودکان و نوجوانان را محدود می کند.
 

 ● مدیریت اوقات فراغت  فرزندان

 برنامه ریزی برای گذراندن اوقات فراغت باید ابتدا بر اساس علایق کودک یا نوجوانان و سپس امکانات والدین تنظیم شود. سرمایه گذاری برای تنظیم برنامه ای مفید و مفرح در تعطیلات  برای فرزندان به تامین مالی و نیز صرف وقت از سوی والدین نیاز دارد. در نظر گرفتن علایق کودک در تنظیم اوقات فراغت، پایه ای برای یادگیری مهارت های زندگی و خودشناسی او خواهد بود.
 

 توجه به حس هیجان خواهی در کنار افزایش آگاهی های شناختی، روانی، اجتماعی و حرکتی اصلی ترین ضرورت ها در برنامه ریزی برای اوقات فراغت کودک یا نوجوان است.

 ● تا آخر کارتون را نبینند
 روان شناسان می گویند: لزومی ندارد که والدین اجازه دهند فرزندانشان از ابتدا تا پایان یک کارتون خشن را ببینند، بلکه می توان با ایجاد سوالاتی برای تحریک حس کنجکاوی کودکان، دیدن آن را برای حدس زدن اتفاقات و تحریک حس تشخیص کودکان از شخصیت های مثبت و منفی کارتون به چند بخش تقسیم کرد. به این ترتیب از تاثیرپذیری منفی کودکان، تحت تاثیر شخصیت های این نوع کارتون ها کاسته خواهد شد؛ به بیان دیگر والدین به کسب برداشت های صحیح از شخصیت های کارتونی توسط کودکانشان کمک می کنند. استفاده مداوم از برنامه های تلویزیونی، کودک و نوجوان را به گیرنده ای بدون تفکر و بدون داد و ستد اندیشه و تجزیه و تحلیل مطالب تبدیل می کند. در واقع، صدا و حرکت او را جلب کرده و به سمت بی توجهی، عدم انتخاب و بی تفاوتی نسبت به آنچه عرضه می شود، سوق می دهد. آن گاه نسلی که باید سازنده زندگی باشد، تماشاچی صرف صحنه ها می شود. استفاده صحیح، مفید و مفرح از وقت را باید از کودکی به فرزندان آموخت.

این وبلاگ درآدرس http://mashghemehr.blogfa.com  به روز رسانی می گردد

 
/ 8 نظر / 28 بازدید
زهرابانو

سلام بر شما و خدا قوت ممنونم از نظر زیبا و ارزشمندتون مطلب جالب و مفیدی نوشتین...ممنون در پناه خدا سلامت و شاد و پیروز باشین هواﮮ پَریـــدن از تـو به سَــرم نمــﮯزند ، حتــــﮯ اگـــَـر بـــال در بیــــاورم! آرﮮ ...بی "هوایــَت" هیچکس "هوایــم" را ندارد...! خُــدا . . .

محسن نژاد

سلام خوبيد؟ اين جمله را قبول ندارم(ین پدرها و مادرها هستند که نمی خواهند برای فعالیت های رقابتی کودکان خارج از منزل برنامه ریزی کنند.) باور كنيد دانش آموزان و بچه هاي آنقدر كلاسهاي مختلف مانند (شنا تكواندو موسيقي زبان...) مي روند كه ساعتي روز در كنار خانواده نمي باشند. و فرزنداني كه از اين همه كلاس محروم هستند به دليل نداري و بي بضاعتي والدين و گراني كلاسهاي آموزشي است. شاد و موفق باشيد

محسن نژاد

سلام ممنون از لطف شما ای دل از این خیال سازی چند به خیالی خیال بازی چند از سر این خیال درگذرم دور به ز این خیالها نظرم آنچه مقصود شد در این پرگار چار فصل است به ز فصل بهار

سوسن

دل خوشم با غزلی تازه همینم کافی ست تو مرا باز رساندی به یقینم کافی ست قانعم،بیشتر از این چه بخواهم از تو گاه گاهی که کنارت بنشینم کافی ست گله ای نیست من و فاصله ها همزادیم گاهی از دور تو را خوب ببینم کافی ست

زهره

آقای جوادی منش عزیز مثل همیشه مطالبتون همگی خوب و عالی بودند و مفید و قابل استفاده . بهتون خسته نباشید میگم . موفق و سربلند باشید . [گل][گل][گل][گل][گل][گل]

زهره

●●●●●●▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬●●●●●●● خدایا هرکس به یادم هست بیادش باش [گل] اگرکنارم نیست ، کنارش باش [گل] اگر تنهاست ، پناهش باش [گل] و اگر غم دارد ، غمخوارش باش [گل] ●●●●●●▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬●●●●●●●

زنگ تفریح (برای دبستانی ها)

در دعا کردن از خداوند باید مانند مثل کودکی باشی که شب را به راحتی می خوابد ، چون اطمینان دارد که صبح ، چیزی را که از پدرش خواسته آماده است . . .

محمد

به همـان قدر که چشـم تـو پـر از زیبـایے سـت بے تو دنیاے من اے دوست پر از تنهایے ست این غزل هاے زلالے که ز من مے شنوے چشمـه ے جارے انـدوه دلے دریـایے سـت چند وقت است که بازیچه ے مردم شـده ام گرچه بازیچه شدن نیز خودش دنیایے ست دل به دریــــــــا زده ام تا بـاز آغـــاز کنــم ماجرایے که سرانجامش یک رسوایے ست امشــب اے آینـه تکـلیـف مــرا روشــن کـن حق به دست دل من؟ عقل؟ و یا زیبایے ست دل خوش عشق شما نیستم اے اهل زمین به خداوند که معشوقه ے من بالایے ست ایـن غـزل نیـــــز دل تنـــگ مـرا بـاز نکــرد روح من تشنه ے یک زمزمه ے نیمایے ست