توصیه های کاربردی به خانواده ها درباره تعطیلات نوروز

1- بسیاری از کودکان مایلند در هنگام نظافت و خانه تکانی به پدران و مادران کمک کنند. والدین می توانند از این فرصت، بهترین استفاده را بکنند و وظایفی را در حد توانمندی کودک به او واگذار کنند. در این صورت هم حس مسؤولیت پذیری او تقویت می شود و هم در مدت چند روز خانه تکانی، کسل و بی حوصله نمی شود و با نق نق و غرغر، جلو کارهای خانه را نمی گیرد.
2- هنگام خرید نوروزی باید به نظر بچه ها احترام گذاشت. این تفکر که کودک قدرت تشخیص درست ندارد، همیشه درست نیست. والدین می توانند در هنگام خرید وسایل لازم برای فرزندشان نظر او را جویا شوند و کمک کنند تا انتخاب درستی داشته باشد.

3- والدین تا حدامکان، برنامه های معمول زندگی مانند زمان خواب و استراحت، غذاخوردن، استحمام را در تعطیلات حفظ کنند. کودکانی که در نوروز، شبها تا دیروقت بیدار می مانند و برای جبران این کمبود، صبح ها تا نزدیک ظهر می خوابند، پس از تعطیلات و بازشدن مدارس دچار مشکلات زیادی برای ترک این عادت نادرست می شوند؛ همچنین پرخوری های نامناسب کودکان که آنها را دچار مشکلات گوارشی می کند، باید کنترل شود.

4- کودک در زمان تعطیلات، علاوه بربازی و تفریح، باید زمانی را نیز برای انجام تکالیف درسی اختصاص دهد. زمان های طولانی تماشای تلویزیون و بازی های رایانه ای و دورماندن از مطالعه، سبب افت شدید در یادگیری کودک هنگام بازشدن مدارس می شود. کودکی که در مدت 2 تا 3 هفته هیچ تکلیف درسی و مطالعه ای انجام نداده، حضور در مدرسه برایش سخت می شود. بعضی از دانش آموزان نیز انجام تکالیف را به دو سه روز آخر موکول می کنند. انجام همه تکالیف در چند روز هیچ نقش آموزشی و یادگیری برای کودک به همراه ندارد، البته مشاهده شده که برخی از والدین نیز سختگیری ها و مقررات خاصی را برای انجام تکالیف کودک در این مدت وضع می کنند! طوری که کودک بسیاری از ساعات روز را ناچار به انجام تکالیف است و زمان کمی برای بازی، تفریح و تماشای برنامه های متنوع نوروز دارد. توصیه می شود، پدر و مادران اعتدال را رعایت کنند.

5- شرکت در مهمانی های طولانی گاه برای بچه ها جالب نیست. همانطور که بزرگترها با هم بودن را دوست دارند کودکان هم تمایل دارند با هم سن و سالان بازی کنند. اگر زمان طولانی را برای شرکت در مهمانی هایی که هیچ جذابیتی برای فرزندتان ندارد بگذرانید، ممکن است خسته و عصبی شود و شروع به نق نق و غر غر کند. بهتر است زمان چنین شب نشینی هایی را کوتاه کنید و در صورت حضور در چنین مجالسی، وسایل سرگرمی یا چند اسباب بازی برای او همراه داشته باشید.

6- بعضی خانواده ها در نوروز به مسافرت می روند. والدین باید وسایل کودک شامل پوشاک، وسایل سرگرمی، اسباب بازی، داروهای احتمالی مورد نیاز کودک و مواد خوراکی و آشامیدنی به اندازه کافی همراه داشته باشند. بسیاری از کودکان از مسافت های طولانی نشسته در ماشین خسته می شوند و گاه شروع به نق زدن و بهانه گیری می کنند. توقف های کوتاه در مسیر راه می تواند خستگی کودک را برطرف کند و موجب تجدید قوا و آرامش بزرگترها شود. اگر بچه ها در مدت سفر با هم جر بحث و دعوا می کنند، بهتر است آنها را جدا از هم نشاند. استفاده از نوار موسیقی که کودک دوست دارد می تواند برای مدت زمانی، او را در خودرو آرام کند.
7- حضور مهمان در خانه، گاهی برای والدین با نگرانی هایی همراه است. آنها نگرانند مبادا فرزندشان رفتار نادرست و دور از ادب در حضور مهمان انجام بدهد یا اسباب بازی هایش را به بچه های مهمان ندهد و یا نظم مجلس را بر هم بزند؛ برای رفع این نگرانی ها بهتر است، قبل از آمدن مهمان ها موقعیت را برای کودک توضیح دهید، سرگرمی هایی را در هنگام پذیرایی شما از مهمانان برای او فراهم کنید تا حوصله اش سر نرود و یکی از والدین، توجه و نظارت بیشتری را هنگام حضورمهمان به کودک داشته باشد. از او بخواهید بعضی از اسباب بازی هایی را که حساسیت خاصی نسبت به آن دارد به کودکان مهمان تعارف کند و بهتر است، این کار از سوی خود کودک باشد.
این وبلاگ درآدرس http://mashghemehr.blogfa.com  به روز رسانی می گردد
/ 20 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فاطمه

سلام خوبيد؟ نوروز باستانی نوید دهنده بهار زندگانی یادآور شکوه ایران و یگانه یادگار جمشید را به شما تبریک میگویم . . . . . . امید که سال جدید برایمان کرداری نیک گفتاری نیک پنداری نیک به ارمغان آورد

زهرابانو

سلام ممنونم از نظر قشنگتون بهار يک نقطه دارد ، نقطه آغاز... بهار زندگيتون بي انتها باد... *سال نو مبارک* *اللهم عجل لولیک الفرج* راستی آپم.خوشحال میشم تشریف بیارین[لبخند][بدرود]

مشاوره خانواده

تنها خدا می داند،بهترین چگونه معنا می شود،من ان بهترین ها را در سال نو برایت ارزو دارم.... بهار 91 مبارک... [گل][گل][گل][گل][گل][لبخند]

سوسن

دستان پرنوازش بهار ، طبيعت خفته را از خواب بيدار مي سازد، و زمين و درخت رازهاي رنگارنگ و عطرآگين خويش را نثار نگاه ما مي كنند. در سال جديد خورشيدي، سبزي ، شادي ، كاميابي، بهره وري، اثربخشي فعاليتها و بهروزيتان را از درگاه ايزد منان آرزومندم.

مهدی

سلام نورزتان به شادی ولبخند[گل]

مهدی

سلام نورزتان به شادی ولبخند[گل]

سوسن

سلام . ممنون که سر زدی . و ممنون از لطف بیکرانت.

mehrazin

سلام.ايام خجسته ي بهار وسال نو بر شما وخانواده ي محترمتان مبارك باد.[گل] يا مقلب قلب ما در دست تو يا محول حال ما سر مست تو کن تو تدبيري که در ليل و نهار حال قلب ما شود همچون بهار آرزو دارم نوروزي که پيش رو داريد آغاز روزهايي باشد که آرزو داريد موفق باشي و شاد[گل][خداحافظ][گل]