وقتی بچه ها دعوا می کنند! چه کنیم؟

 درموقع دعوای بچه ها، رفتار والدین از اهمیت زیادی برخوردار است. برخی از والدین در این شرایط، برای دعوای بچه ها تعیین نرخ می کنند و برخی دائما تصور می کنند که حق با فرزند خودشان است. عده دیگری از والدین می خواهند ژست عدالت ورزی بگیرند و به ضایع کردن و تحقیر کردن فرزند خود می پردازند و او را مقصر می دانند. آنچه مشخص است اینکه این رفتارها هیچ کدام مناسب نیستند و نمی توانند تاثیر مثبتی بر رفتار کودک ما، باقی گذارند. بهتر است والدین در زمان بروز چنین رفتارهایی از کودکانشان، ابتدا به خودشان و رفتارهایی که با کودکشان داشته اند، بیندیشند.

در بسیاری از موارد دیده شده است که رفتار پرخاشگرانه کودکان، رفتاری است که از والدین به آنها منتقل شده است. رفتارهایی اعم از خودخواهی، زورگویی و بی منطقی است در اغلب موارد موجب می شود تا دعوایی میان بچه ها صورت گیرد و شاید این روحیات از پدر و مادر به کودک انتقال یافته باشند. بنابراین بهتر است برای اصلاح رفتار فرزندانمان، قدری در رفتار خود تامل کنیم و سپس چاره ای بیندیشیم.

 عصبانیت احساسی است که ممکن است برای هر انسانی به وجود بیاید. برای یک فرد عاقل این احساس قابل کنترل است اما افرادی که نفس ضعیفی دارند حتی اگر فردی میانسال باشند، عصبانیت، در آنها قابل کنترل نیست. اما این موضوع در کودکان متفاوت است. چرا که کودکان به آن حد از رشد عقلی نرسیده اند که این قدرت را داشته باشند تا بر خشم خود مسلط شوند. به همین خاطر خیلی زود عصبانی می شوند و ممکن است فریاد بکشند و یا فردی را کتک زنند. در این شرایط والدین باید بدانند که چطور خشم کودک را کنترل کنند و به او آرامش دهند. پس باید در ابتدا به دنبال دلیلی برای عصبانیت کودک باشند.

 وقتی دلیل اصلی این رفتار را متوجه شوید، بهتر می توانید به کودک عصبانی کمک کنید. برخی از کودکان نسبت به موارد خاصی حساسیت دارند. مثلا بعضی از اسباب بازی هایشان را بیشتر دوست دارند و از اینکه کودک دیگری به آنها دست بزند، عصبانی می شوند. در این وضعیت والدین باید آن اسباب بازیها را در بازی های جمعی کودکشان، نیاورند اما، در شرایطی مناسب تر، درباره تقسیم اسباب بازی با دوستان، با کودک خود، صحبت کنند.

به طور کلی دور کردن کودک از فضایی که دعوایی میان بچه ها صورت گرفته، اقدام مفیدی است تا کودک فرصتی داشته باشد که خود را پیدا کند و قدری آرام گیرد

 مسئله دیگر در ارتباط با این موضوع این است که والدین همیشه با یکدیگر هماهنگ باشند یعنی عکس العمل مشابهی با رفتارهای کودکشان داشته باشند. مثلا بهتر است والدین با یکدیگر توافق کنند که اگر کودکشان به کودک دیگر، صدمه ای وارد کرد، او را به خلوتی ببرند و درباره عمل نادرست او صحبت کنند و ناراحتی خود را از عمل فرزندشان به او نشان دهند.

 به طور کلی دور کردن کودک از فضایی که دعوایی میان بچه ها صورت گرفته، اقدام مفیدی است تا کودک فرصتی داشته باشد که خود را پیدا کند و قدری آرام گیرد. نکته مهم این است که در این شرایط والدین بتوانند آرامش خود را حفظ کنند و در این شرایط به تنبیه بدنی کودک نپردازند و به او ناسزا نگویند.

 بهتر است یک مادر یا یک پدر با کودک عصبانی خود صحبت کنند و در جستجوی یافتن دلیل عصبانیت او باشند. می توان امیدوار بود که با تکرار این عمل تا حدی به کاهش خشم کودکتان کمک کرده باشید.

 اقدام دیگری که باید درباره کودکان خشمگین انجام شود، تشویق و تحسین انها در زمانی است که عمل درست و خوبی انجام می دهند. بدون تردید، برای کودک، تشویق شدن از جانب دیگران مطلوب است و در او ایجاد شادمانی و سربلندی می کند و احتمالا برای رسیدن به این احساس، بیشتر سعی می کند که دست به کارهای خوب بزند.

دعوای کودکان

 

گام بعدی برای والدین این است که به کودک خود یاد دهند که باید در مواقعی عذرخواهی کند. این یک مهارت است که وقتی انسان دچار اشتباه شود بتواند عذرخواهی کند. پدر و مادری که چنین مهارتی را در زندگی خود ایفا کرده اند، می توانند این مهارت را به فرزند خود هم بیاموزند. وقتی کودک شما از شما دلخور است از او عذرخواهی کنید و با این عمل به او بیاموزید که چطور باید مسئولیت رفتارش را بپذیرد و بابت عمل اشتباهش، عذرخواهی کند.

 به طور کلی می توان اینطور بیان کرد که بهتر است دعوای کودکان را نادیده بگیریم و بدانیم که کودکان در اغلب موارد به این خاطر دعوا می کنند که به نوعی جلب توجه کنند. در یک دعوای عادی که خطری بچه ها را تهدید نمی کند، سعی کنید آنها را نادیده بگیرید و اطمینان داشته باشید که این عکس العمل از جانب شما موجب می شود تا انگیزه بچه ها برای تکرار دعواهایشان، کمتر شود.

این وبلاگ درآدرس http://mashghemehr.blogfa.com  به روز رسانی می گردد

/ 8 نظر / 75 بازدید
زهرا

می دونی کاملا درسته اما چیزی که من در مواجه با فرزند خودم فهمیدم اینه که رفتار کودک یعنی تمام رفتار کودک انعکاس رفتار ماست ؛ من خیلی سعی می کنم رفتار درستی با بچم داشته باشم به نظرم اگر گاهی درباره رفتار و عکس العمل رفتار بزرگسالان هم حرفی بزنید جالب و مفید باشه. موفق و مویدباشید

زهره

سلام دوست عزیز خسته نباشید مثل همیشه این پست و مطلبتون بسیار عالیییییی بود و راهکارهای پیشنهادیتون هم بسیار جالب و قابل استفاده . ضمنا" عکس بسیارجالبی انتخاب فرمودید که کاملا" با مطلب فوق هماهنگی داره . شاد و پیروز باشید [گل][گل][گل]

اهالی خانه سبز

سلام دوست خوب من . منت به سرم گذاشتی و اومدی . قدم رنجه کردی . برات آرزوی سر بلندی و نیکبختی دارم . عزیز باشی [گل] راستی دوست خوبم اسم شریفتون و همینطور تاریخ روز و ماه تولدتون رو بفرمائید ممنون میشم .

سوسن

بگذر از نی من حکایت میکنم وز جدایی ها شکایت می کنم نی کجا این نکته هاآموخته؟ نی کجا داند نیستان سوخته؟ بشنو از من بهترین راوی منم راست خواهی هم نی هم نی زنم نشنو از نی،نی حصاری بیش نیست بشنو از دل،دل حریم دلبریست نی چو سوزد خار وخاکستر شود دل چو سوزد خانه ی دلبر شود

سوسن

دل خوشم با غزلی تازه همینم کافی ست تو مرا باز رساندی به یقینم کافی ست قانعم،بیشتر از این چه بخواهم از تو گاه گاهی که کنارت بنشینم کافی ست گله ای نیست من و فاصله ها همزادیم گاهی از دور تو را خوب ببینم کافی ست آسمانی! تو در آن گستره خورشیدی کن من همین قدر که گرم است زمینم کافی ست من همین قدر که با حال و هوایت گهگاه برگی از باغچه ی شعر بچینم کافی ست

زنگ تفریح (برای دبستانی ها)

سلام.یه زحمتی داشتم اگه لطف کنید و از تو لینکاتون اسم وبلاگم رو به زنگ تفریح (برای دبستانی ها) تغییر بدید. هر وقت تغییر دادید خبر بدید.

محسن نژاد

سلام خاصگان محرم سلطان عشق مست می‌آیند از ایوان عشق جمله مست مست و جام می به دست می‌خرامند از بر سلطان عشق با دلی پر آتش و چشمی پر آب غرقه اندر بحر بی پایان عشق گوش بنهادند خلق هر دو کون منتظر تا کی رسد فرمان عشق می‌ندانم هیچکس را در جهان کاب صافی یافت از نیسان عشق آب صافی عشق هم معشوق راست زانکه عشق آن وی است او آن عشق خیز ای عطار و درد عشق جوی زانکه درد عشق شد درمان عشق

گودرزی

چه سنت قشنگیه به دست آوردن دلا خط کشیدن رو دفتر جدول ضرب مشکلا چه سنت قشنگیه کمک به مرگ غصه ها همیشه مهربون شدن درست شبیه قصه ها