تابستان بی دردسر برای شما و فرزندتان

 شاید با خود فکر کنید این موضوعی کهنه و قدیمی است، که هر سال تابستان در موردش صحبت می‌شود، اما اهمیت این مساله زمانی مشخص می‌شود که متوجه باشیم همه ساله کودکان و نوجوانان زیادی با شروع فصل تابستان، در کوچه‌ها و خیابان‌ها رها می‌شوند و ساعت‌های عمر خود را بی‌هدف سپری می‌کنند.

   بچه‌ها که مدت‌ها منتظرند تا این ماه‌های تعطیل از راه برسد و پس از چندین ماه درس خواندن، کمی استراحت کنند حالا می‌خواهند 3 ماه با راحتی و آسایش به میل خود زندگی کنند. به همین دلیل هم شاید ترجیح بدهند فقط در خانه بمانند و هیچ کاری انجام ندهند. اما بر خلاف آنها، بعضی از بزرگ‌ترها دلخوشی از تعطیلات تابستان ندارند. چون در این 3ماه بچه‌ها همیشه در خانه هستند، سروصدا می‌کنند و دائم بهانه می‌گیرند. این شرایط وقتی بدتر می‌شود که تعداد بچه‌ها بیشتر هم باشد و چندتایی دور هم جمع شوند. البته گاهی هم برای راحت شدن کار پدر و مادر، تلویزیون همراه همیشگی روزهای تعطیل می‌شود و بچه‌ها از صبح تا شب، جلوی آن می‌نشینند و برنامه‌ها را تماشا می‌کنند. به همین دلیل معمولا بچه‌ها، شب‌های تابستان تا دیروقت بیدار می‌مانند و ساعت‌ها را بیهوده مقابل تلویزیون یا کامپیوتر می‌گذرانند.

  بنابراین گاهی این روزهایی که می‌تواند فرصتی مناسب برای انجام بهترین کارها باشد، تبدیل می‌شود به رنج و عذابی برای خانواده. پس باید راه چاره‌ای پیدا کنیم که هم فرزندان تابستان را به بهترین شکل بگذرانند و هم والدین دچار دردسر نشوند.

 درست است که این روزها، فرصت مناسبی برای آموزش است‌، اما در آن هم نباید افراط کرد. متاسفانه بعضی از خانواد‌ه‌ها آنقدر در این کار زیاده‌روی می‌کنند، که تابستان چیزی کمتر از دوران تحصیل ندارد. بنابراین در کنار برنامه‌ریزی برای ارتقای سطح علمی و آموزشی بچه‌ها، باید به فکر سلامت جسم و روحشان هم باشیم.

  3 ماه فقط برای تعطیلی؟

 در گذشته، تعطیلات تابستان یعنی 3 ماه تعطیل، بدون هیچ کار، درس و فعالیتی. در آن روزها بچه‌ها از صبح تا غروب بازی می‌کردند و سرگرم بودند. آن روزها بیشتر خانه‌ها حیاط داشت و بچه‌ها بیشتر ساعت‌های روز را در حیاط می‌ماندند‌ یا با بچه‌های همسایه بازی می‌کردند، ولی امروز متاسفانه امکان بازی در حیاط، توپ بازی، لی‌لی و بازی‌هایی اینچنین نیست.

 به همین دلیل هم امروز والدین بیشتر ساعت‌های روز را با کلاس‌های مختلف پر می‌کنند؛ کلاس ورزش، زبان، نقاشی، کامپیوتر و....

 البته درست است که این روزها، فرصت مناسبی برای آموزش است‌، اما در آن هم نباید افراط کرد. متاسفانه بعضی از خانواد‌ه‌ها آنقدر در این کار زیاده‌روی می‌کنند، که تابستان چیزی کمتر از دوران تحصیل ندارد. بنابراین در کنار برنامه‌ریزی برای ارتقای سطح علمی و آموزشی بچه‌ها، باید به فکر سلامت جسم و روحشان هم باشیم.

 تابستان، ‌فرصتی برای بازسازی جسم و روح

  والدین باید به‌گونه‌ای برای تابستان برنامه‌ریزی کنند، که فرزندان هم از لحاظ علمی ارتقا پیدا کنند و هم از لحاظ جسمانی پرورش یابند. پس از ماه‌ها بی‌تحرکی و عدم فعالیت، تابستان فرصتی فوق‌العاده برای پرورش جسم و ورزش کردن است.

  البته اشتباه نکنید، برای ورزش کردن حتما لازم نیست در کلاس‌های ورزشی خاص ثبت‌نام کنید. در این روزها می‌شود، بعدازظهرها کمی در پارک قدم زد یا روزهای آخر هفته به اطراف شهر رفت و در طبیعت زیبا، کمی بازی و تفریح کرد. همین فعالیت‌های به ظاهر ساده کمک زیادی برای پیشگیری از بیماری‌های ناشی از بی‌تحرکی می‌کند. علاوه بر این، ورزش و فعالیت سبب شادمانی کودکان و نوجوانان می‌شود و آنها را آماده شروع سال تحصیلی جدید می‌کند.

 این وبلاگ درآدرس http://mashghemehr.blogfa.com  به روز رسانی می گردد

/ 7 نظر / 21 بازدید
مدرسه عشق

سلام خوشحال میشم نظرتون رو درباره پست جدیدی تحت عنوان« پایان سال تحصیلی و دغدغه های آتی» بدونم،ممنون

گودرزی

تماشايی ترين تصوير دنيا می شوی گاهی دلم می پاشد از هم بس که زيبا می شوی گاهی حضور گاهگاهت بازی خورشيد با ابر است که پنهان می شوی گاهی و پيدا می شوی گاهی به ما تا می رسی کج می کنی يکباره راهت را ... ز ناچاريست گر همصحبت ما می شوی گاهی دلت پاک است اما با تمام سادگيهايت به قصد عاشق آزاری معما می شوی گاهی تو را از سرخی سيب غزلهايم گريزی نيست تو هم مانند حوا زود اغوا می شوی گاهی

گودرزی

روزهاست با خود مے جنگم تا صندوق تنهایے هایم را پنهان کنم تا بدست هیچ ادمے نیفتد.... خدایا جایے هست که دست انسان به ان نرسیـــده باشد؟

زهره

مثل همیشه راهکارها و روشهای پیشنهادیتون خیلی خوب بود که درصورت عمل به اونها ، بقول شما والدین و فرزندان مطمئنا" تابستان بی دردسری خواهند داشت . موفق باشید . [گل][گل][گل][گل][گل][گل]

زهره

هفت راز خوشبختی از زبان کورش کبیر: متنفر نباش عصبانی نشو ساده زندگی کن کم توقع باش همیشه لبخند بزن زیاد ببخش و یک دوست خوب داشته باش.... [گل][گل][گل][گل][گل][گل]

زهره

خانه ی دوست كجاست؟ در فلق بود كه پرسید سوار آسمان مكثی كرد رهگذر شاخه ی نوری كه به لب داشت به تاریكی شن ها بخشید و به انگشت نشان داد سپیداری و گفت: نرسیده به درخت كوچه باغی است كه از خواب خدا سبزتر است و در آن عشق به اندازه ی پرهای صداقت آبی ست می روی تا ته آن كوچه كه از پشت بلوغ سر به در می آرد پس به سمت گل تنهایی می پیچی دو قدم مانده به گل پای فواره ی جاوید اساطیر زمین می مانی و ترا ترسی شفاف فرا می گیرد در صمیمیت سیال فضا خش خشی می شنوی كودكی می بینی رفته از كاج بلندی بالا جوجه بردارد از لانه ی نور و از او می پرسی خانه ی دوست كجاست؟ سهراب سپهری [گل][گل][گل][گل][گل][گل]

زهره

خدایا ؛ به هر که دوست داری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر ! «دکتر علی شریعتی» [گل][گل][گل][گل][گل][گل]